Mezinárodní soutěž Dobřany

Mezinárodní soutěž Dobřany

Ve dnech 14. – 16. června 2024 proběhl v Dobřanech 4. ročník Mezinárodní akordeonové soutěže s výběrem kandidátů na světovou soutěž CMA. Soutěže se zúčastnilo více než 160 hudebníků, soutěžní výkony hodnotili porotci z České republiky, Francie, Chorvatska a Slovinska. Naší ZUŠ J.V.Stamice Havlíčkův Brod (třídu paní uč. Ivany Laštovičkové) reprezentovali v Dobřanech Filip Pešek, Natálie Pražáková, Petr Pešek, Anežka Veletová, Liliana Beránková, Kristina Veletová, ze třídy paní uč. Markéty Laštovičkové soutěžily dívky: Beata Mach, Johanka Juklová a Lucie Koťarová, třídy paní uč. Markéty Laštovičkové a pana uč. Petra Mašlaně byly zastoupeny Duem L+L a Duem Accovio, ze třídy paní uč. Ivany Laštovičkové a pana uč. Luboše Pavlíka soutěžil v Dobřanech Akordeonový orchestr Pohoda.

foto: akordeonový orchestr Pohoda na mezinárodní soutěži v Dobřanech

V nejmladší kategorii do 7 let vybojoval Filip Pešek 2. místo. V kategorii do 8 let získala Natálie Pražáková za svůj muzikální výkon 4. místo s postupem na světovou soutěž CMA. V kategorii do 9 let vybojoval Petr Pešek 4. místo a Beata Mach 5. místo. V kategorii populární hudby do 14 let vyhrála Anežka Veletová 2. místo. S šestnáctiletými akordeonisty klasické hudby poměřila své síly Johanka Juklová, která si vybojovala 2.místo s postupem na světovou soutěž CMA. Kategorii populární hudby do 16 let reprezentovala Liliana Beránková (2. místo s postupem na světovou soutěž CMA), v kategorii populární hudby do 18 let vybojovala 1. místo s postupem na CMA Kristina Veletová. V netradiční kategorii „Akordeonista – zpěvák“ vyhrála Lucie Koťarová 1. místo a uznání přítomných posluchačů i porotců. V prestižní kategorii Masters získala bývalá žákyně ZUŠ J. V. Stamice (dnes posluchačka Pražské konzervatoře) Michaela Šrámková 2. místo s postupem na světovou soutěž CMA. Také komorní tělesa byla na Mezinárodní soutěži v Dobřanech úspěšná. Duo L+L ( Lenka Musílková – housle, Liliana Beránková – akordeon) vyhrálo v kategorii do 18 let 1. místo a Duo Accovio vybojovalo v kategorii Junior Chamber 1.místo s postupem na světovou soutěž CMA. V kategorii amatérských orchestrů s neomezeným věkem vybojoval Akordeonový orchestr Pohoda (22 akordeonistů a 2 bubeníci Natálie Jablonská a Adam Doležal) 1. místo s postupem na světovou soutěž CMA a současně získal nejvyšší bodové ohodnocení ze všech orchestrálních těles.

Všem soutěžícím i jejich pedagogům gratuluji k vynikajícím výsledkům a děkuji jim za reprezentaci našeho města Havlíčkova Brodu na mezinárodní úrovni.

Bc. Jindřich Macek, ředitel ZUŠ