Soutěže Trophée Mondial De L'accordéon

Soutěže Trophée Mondial De L'accordéon

V průběhu prosince 2022 se konalo mezinárodní kolo soutěže Trophée Mondial De L'accordéon, jedné z největších akordeonových soutěží. Tato soutěž probíhala již od jara 2022, kdy každá země pořádala kvalifikační kolo, ze kterého se vybírali nejlepší hráči, kteří následně postoupili do mezinárodního kola. Ze ZUŠ J. V. Stamice se v červnu 2022 v Dobřanech kvalifikovali Johanka Juklová a Viktor Stocker ze třídy paní uč. Markéty Laštovičkové a Liliana Beránková ze třídy paní uč. Ivany Laštovičkové.

Mezinárodní kolo pak probíhalo formou on-line. Početná porota hodnotila soutěžící na základě zaslaných nahrávek. Ve 4. kategorii zábavné hudby do 14 let se za své muzikální výkony umístily Johanka Juklová na 3. místě a Liliana Beránková na 5. místě. Ve věkově neomezené kategorii „Skladba“ získal třináctiletý Viktor Stocker 3. místo za svou kompozici „Vichřice“ pro sólový akordeon. Vedle profesionálních skladatelů byl jedním z nejmladších účastníků této kategorie.

Našim akordeonistům se v celosvětové konkurenci velmi zadařilo a zařadili se tak mezi absolutní špičku ve svých kategoriích.

Soutěžícím i jejich pedagogům gratuluji k vynikajícím výsledkům a děkuji jim za reprezentaci našeho města Havlíčkova Brodu na celosvětové úrovni.

Bc. Jindřich Macek, ředitel ZUŠ